يکشنبه, 8 خرداد 1401
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۲/۲۳ 
  • تعداد بازدید : 80
  • کد خبر : ۱۸۲۹۸
اولین شعبه سنتی بانك كشور در ارومیه افتتاح می‌شود
مدیرکل میرلث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی از افتتاح نخستین شعبه سنتی بانک کشور در ارومیه به مناسب هفته میراث‌فرهنگی خبر داد. 

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی، جلیل جباری با اعلام این مطلب اظهار کرد: این شعبه سنتی در محل خانه اربابی دیزج سیاووش ارومیه که دد مالکیت بانک مسکن بوده به بهره‌برداری می‌رسد. 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی افزود: این خانه بنایی ویلایی در دو طبقه با ۱۸ متر طول، ۱۲ متر عرض و ۵.۸ متر ارتفاع به شکل مستطیل و کاملا متقارن احداث شده است که طبقه اول آن بعد از مرمت به عنوان شعبه سنتی و طبقه دوم آن به‌عنوان موزه بانک برای نمایش اشیای تاریخی بانک در نظر گرفته شده است. 

او ادامه داد: طرح مرمتی این بنا از سال‌های گذشته تهیه شده و با سرمایه‌گذاری و مشارکت بانک مسکن اقدامات مرمتی از جمله مرمت اساسی درب و پنجره‌ها، انجام محوطه‌سازی با ایجاد سنگ‌فرش فضای سبز، سردرب، نمای اصلی و نصب تاسیسات روشنایی انجام شده است. 

خانه اربابی دیزج سیاووش ارومیه از بناهای اواخر دوره پهلوی است و یکی از مهمترین شاخص‌های معماری معاصر محسوب می‌شود، که در گذشته در داخل یک باغ بزرگ چندهکتاری قرار داشته و به مرور زمان این باغ و بناهای تاریخی موجود در آن از بین رفته و تنها این خانه اربابی با همت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان حفظ شده است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.14.0
    V6.0.14.0