يکشنبه, 8 خرداد 1401
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۲/۱۸ 
  • تعداد بازدید : 22
  • کد خبر : ۱۸۲۹۱
قدیمی‌ترین استقرارگاه‌ شمال غرب كشور گاه‌نگاری می‌شود
گمانه‌زنی با هدف لایه‌نگاری برای مطالعه، شناخت لایه‌ها و دوره‌های فرهنگی ادوار استقراری تپه اهرنجان و همچنین ارائه گاه‌نگاری نسبی و مطلق آن، صورت می‌گیرد.

افراسیاب گراوند سرپرست برنامه لایه‌نگاری تپه اهرنجان، گفت: تپه اهرنجان از قدیمی‌ترین استقرارگاه‌های حوضه شمال غرب دریاچه ارومیه که در شمال غرب شهر سلماس و در کوی فرهنگیان واقع شده، در سال ۱۳۷۷ با شماره ۲۱۰۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گراوند افزود: این اثر در راستای مطالعات پیش از تاریخ شمال غرب کشور و حوضه دریاچه ارومیه، با مجوز رسمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری و پژوهشکده باستان‌شناسی در حال گمانه‌زنی است.

سرپرست برنامه گمانه‌زنی اهرنجان تصریح‌کرد: این گمانه‌زنی با هدف لایه‌نگاری برای مطالعه و شناخت لایه‌ها و دوره‌های فرهنگی ادوار استقراری محوطه و همچنین  ارائه گاه‌نگاری نسبی و مطلق آن، صورت می‌گیرد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سلماس اضافه کرد: تپه اهرنجان به دلیل قرار گرفتن در یک منطقه مناسب محیطی زیستی از نظر کشاورزی، صنعتی و دامداری بسیار پررونق و درخشان بوده است.

وی اظهارکرد: وجود اشیا و ادوات سنگی فراوان در این تپه شامل ظروف سنگی، سنگ ساب، دستاس، کوبنده‌ها، مشته‌ها، هاون و تیغه‌های ابسیدینی همه در ارتباط مستقیم با تامین غذا از طریق کشاورزی و فراوانی استخوان حیوانات، سردوک‌های سنگی و سفالی و انواع درفش‌های استخوانی بیانگر رونق دامداری در اهرنجان هستند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.14.0
    V6.0.14.0