پنج‌شنبه, 11 آذر 1400
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۸/۲۷ 
  • تعداد بازدید : 65
  • کد خبر : ۱۵۹۵۸
بنای تاریخی ساباط ارومیه مرمت می‌شود
معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی گفت: بنای تاریخی ساباط در محله یئدی‌درمان ارومیه پس از انتخاب پیمانکار مرمت می‌شود.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی، حسن سپهرفر با اشاره به انتشار مطالبی در برخی رسانه‌ها مبنی بر تخریب بناهای تاریخی محله یئدی‌درمان ارومیه اظهار کرد: بنای تاریخی ساباط در محله یئدی‌درمان بنایی مربوط به دوره قاجاریه است که از بناهای واجد ارزش بافت تاریخی این شهرستان محسوب می‌شود. 

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی افزود: بنای مجاور خانه تاریخی ساباط یک بنای الحاقی که مربوط به دوره پهلوی دوم است. 

او ادامه داد: پیرو درخواست مالک برای نوسازی در ملک خود جواب استعلام براساس نگهداری بخش واجد ارزش تاریخی و نوسازی طبق ضوابط بافت تاریخی در مابقی ملک به ارتفاع یک طبقه با رعایت نکات فنی و ایمنی لازم به شهرداری اعلام شده است. 

سپهرفر تصریح کرد: همچنین در بازدید کارشناسان این اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان موارد ایمنی لازم و حفاظت اضطراری بنا به ناظر سازه نظام مهندسی ساختمان ابلاغ شده است. 

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: این اداره‌کل برای ساماندهی منظر و جداره‌های شهری نسبت به عقد قرارداد با مشاورین ذی‌صلاح برای طراحی شهری مرکز محله‌ یئدی‌درمان اقدام کرده است. 

او گفت: همچنین با تخصیص اعتبار لازم در حال حاضر اقدامات لازم برای انتخاب پیمانکار برای مرمت این بنای باارزش در دستور کار بوده همچنین این اداره‌کل مکاتبات لازم رو با دستگاه‌های خدمات‌رسان برای برچیدن تیر برق و علمک‌های گاز از روی نمای این بنا انجام داده است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.14.0
    V6.0.14.0